MĚŘENÍ
Vzduchové měřící přípravky / Měření
Vzduchová měřidla jsou vhodná pro široké spektrum aplikací. Nicméně jako u každého způsobu měření existují i u vzduchovým měřidel omezení vyplývající z principu fungování.
Měřící rozsah a jednoúčelovost
Vzduchová měřidla jsou nejvhodnější pro měření úzkých výrobních tolerancí v řádu mikrometrů, případně setin milimetru. Maximální měřící rozsah je 0,3 mm při použití třech a více kalibračních etalonů. Měřící přípravek je vždy vyroben pro konkrétní aplikaci, nebo pro konkrétní měřený rozměr a výrobní toleranci. Vzduchový trn pro toleranci 10+0,005 bude mít jiný průměr (základní vůli) a provedení měřících trysek než vzduchový trn pro toleranci 10+0,05.
Vzduchová měřidla jsou tedy vhodná pro vysoce sériovou výrobu, nebo pro situace kdy neexistuje jiný vhodný způsob měření. Typicky se jedná o malé a dlouhé otvory. Např. Ø 5H6 do hloubky 500 mm
Velikost snímané plochy
Na měřenou plochu se musí "vejít" snímací tryska. Standardní průměr snímací trysky je 1 až 2 mm dle aplikace. V případě malých měřících rozsahů (<0,03 mm) lze použít trysky o průměru 0,7mm.
V případě kdy není možné trysku např. u úzkých osazení na přípravku umístit, lze použít snímací mechanický snímací dotek odměřovaný vzduchovou tryskou. V určitých případech může se může jednat o lepší řešení, než kombinovat vzduchové měřící kanály a např. elektromechanické dotykové snímače.
Drsnost povrchu
Při měření pomocí vzduchových měřidel je nutné brát v úvahu, že měřené hodnoty mohou být ovlivněny drsností povrchu. Pro vyhodnocení je vždy rozhodující průtočný profil mezi snímací tryskou a měřeným povrchem.
Při měření dotykovými měřidly je dotek v kontaktu s vystupujícím povrchem profilu, kdežto u vzduchového měřidla je vzduch nafoukáván do profilu.
Je tedy nutné posoudit konkrétní aplikaci. Obecně lze říci, že čím větší drsnost a menší měřící rozsah, tím větší rozdíl v přímém porovnání s dotykový měřidlem. U měřícího rozsahu 5 μm bude povrchová drsnost Ra 6,4 dělat významnou změnu průtočného profilu, kdežto u rozsahu měření 150 μm bude vliv zanedbatelný.
Vliv drsnosti profilu lze kompenzovat použitím větších snímacích trysek, případně zvětšením základní vůle. Výměnou za snížení zesílení měřidla se zvýší průtok vzduchu měřidlem a sníží citlivost na drsnost.
Vliv drsnosti povrchu lze navíc v měřícím systému Aeropan kompenzovat korekční konstantou.
Rychlost měření / ustálení parametrů
Rychlost měření je daná časovou konstantou pneumatického obvodu. Obecně lze říci, že potřebná doba na ustálení parametrů od založení měřidla do dílce se pohybuje kolem 1 sekundy. Největší vliv na čas ustálení má škodlivý objem (resp. délka) připojovacích hadic a měřící rozsah. Dlouhé nebo neúměrně tlusté připojovací hadice prodlužují čas ustálení, ale nemají vliv na přesnost měření. Malý měřící rozsah a z toho plynoucí malý průtok vzduchu měřidlem také prodlužuje čas ustálení. Je vždy nutné posoudit měřící úlohu individuálně.
Situace A: Válcový vzduchový trn pro měření průměru 30+0,02 připojený k vícekanálové měřící jednotce Aeropan B se dvěma monitory s duplikovaným zobrazením. Jednotka Aeropan B je v tomto případě sdílena 2 pracovišti (frézovací centra). Délka připojovací hadice k "druhému" pracovišti přes uličku je cca. 8 m. Obsluha měří dílec přímo ve stroji, čas do ustálení je <2s. Rychlost měření je tedy vyhovující, resp. vyšší než pomocí konvenčního dutinoměru.
Situace B: Válcový vzduchový trn pro měření průměru 51+0,028, který je součástí komplexního měřícího přípravku. Je připojený 1 metru dlouhou hadicí k vyhodnocovací jednotce Aeropan B v automatickém měřícím stroji. Měřený otvor je komora eliptického tvaru s válcovou úsečí o délce 5° ve směru krátké osy. Po najetí trnu do dílce je spuštěn skenovací cyklus za současné rotace trnu krokovým motorem. Celková délka skenované úseče je 15°, 5° před a 5° za teoretickou polohou průměru. Rychlost rotace trnu je 15°/s, tzn. v měřeném úseku se trysky trnu nachází 1/3 s, čas je v tomto případě dostatečný pro ustálení parametrů.
Situace C: Válcový kalibr se zvětšenou základní vůlí pro měření průměru 4+0,02 připojený k jednokanálové měřící jednotce Aeropan D. Jednotka je připojena k řídícímu systému kontrolního stroje. Dílce jsou manipulované po dopravníku, trn zajíždí do otvoru na lineárním vedení polohovaném válcem. Čas do ustálení od zasunutí trnu je <0,3s
Vliv znečištění povrchu dílce
Vzduchová měřidla jsou obecně velmi odolná na dílenské prostředí. Vyhodnocovací jednotka je oddělená od vlastního měřidla, takže nevadí měření přímo ve stroji. Olejová emulze, případně i olej samotný se ofouknou a nemají na měření vliv.